Úgy tapasztalom, hogy valakinél ösztönösen jól működik, hová és hogyan tegyen ki egy képet, vagy képeket az otthonában és vannak, akiknek el kell némi segítség e téren.
Összegyűjtöttem számotokra néhány szempontot, amit nemcsak a képek elhelyezésénél fogtok tudni hasznosítani, hanem akkor is, amikor szeretnétek képet rendelni, de nem tudjátok, hogy mekkora illene a tervezett helyre.
Miért
Érezted már úgy, hogy hiába rendeztél be egy lakást a vágyott bútorokkal és kiegészítőkkel, utólag mégis hiányérzeted támadt? Ebben az esetben érdemes absztrakt festményekben gondolkodni, amelyek szinte felöltöztetik a teret. A képek által személyesebbé és inspirálóvá válik az adott helyiség és igazán otthon érezheted magad benne.
Sokan megijednek a nagy mérettől, pedig ha egy tágas, üres felület áll rendelkezésünkre, akkor oda érdemesebb nagyméretű festményt választani, mivel nyugodtabb és barátságosabb hatást érhetünk el vele, mint a sok kisebb darabból álló kompozícióval. Egy jól megválasztott méretes alkotás képes a helyiség fókuszpontjává válni. Kiválóan alkalmas a harmónia megteremtésére, arra azonban érdemes figyelni, hogy a kép színei visszaköszönjenek a szobában lévő tárgyakon.
Hová
Bármelyik helyiségbe tehetsz képeket, de a kevesebb több elve alapján, nem érdemes minden falra elszórtan tenni belőlük, mert nem lesz meg közöttük a szinkron, zavaros hatást fog kelteni. Ha mindenképpen több képpel szeretnél dolgozni, akkor alakíts ki úgynevezett galériafalat, azaz hozz létre egy képcsoportot.
Érdemes bátornak lenni és a nappalin, hálón túl a mosdóba, fürdőbe, konyhába, erkélyre/teraszra is tenni képeket, mert hangulatossá és szobaszerűvé változnak általuk a helyiségek. Nyugodtabbá, szívélyesebbé teheted akár az irodádat vagy a rendelődet, ugyanis kiválóan ellensúlyozzák a merevebb környezetet is, amiért munkatársaid és pácienseid hálásak lesznek.
Az absztrakt festményeket bár megteheted, nem szükséges bekereteztetned, mivel a feszített festővásznon is képesek érvényesülni és egyúttal modern hatást eredményeznek a térben. További előnyük, hogy rögzítés nélkül, csak a falnak támasztva is jól fognak mutatni, akár egy bútor tetejére akár a földre helyezve, izgalmas benyomást keltenek.
Hogyan
Bútor nélküli üres fal esetén
Alapvetően jó irány, ha a képeid és a választott fal méretei arányosak. Nagy üres falfelület esetén érdemesebb nagyméretű festményt választani. (Manapság egész falat kitöltő, padlótól a plafonig érő műalkotást is feltehetsz, extravagáns, figyelemfelkeltő és drámai élményben lehet részed.) A nagy terek sötétebb színekkel megfestett absztraktot is elbírnak, míg a kisméretű falfelületre, kisebb és világosabb tónusú mű illik.
Észszerű megoldás, hogy bútor nélküli, üres fal esetén belmagasságtól függetlenül, a kép közepe 145-150 cm-re legyen a padlótól. Ebben a magasságban jól látszik a kép ülve és állva is, valamint képes egységet alkotni a többi berendezési tárggyal. Ha a gyűjtemény több képből tevődik össze, akkor se kerüljön a kompozíció közepe 160 cm-nél magasabbra.
Ahhoz, hogy megmaradjon a képek között a harmonikus kapcsolat, tanácsos a képeket egymáshoz közel 5-8 cm-re elhelyezni, de maximum egymástól 10 cm-re.
Bútorok fölé
Megmarad az arányosság elve, ha a kis és a közepes méretű festményeket, kisméretű bútorok fölé akasztod pl. konzolasztal, éjjeliszekrény, puff. A nagyméretű képek pedig jól fognak mutatni a nagyobb berendezési tárgyak fölött pl. ágy, kanapé, íróasztal, komód.
Jó kiindulási alap, hogy a bútor fölött elhelyezett kép szélessége legalább a bútor kétharmada legyen, de ne haladja meg a bútor szélességét.
Ha az alkotás a bútor fölé kerül, tartsunk a bútortól 15-20 cm-es távolságot mindkét irányban (tehát a bútor fölött is és a bútor szélétől is), mert ez a szemnek sokkal harmonikusabb.
Bútorok fölé is tehetünk több képből álló kompozíciót a fenti tanácsok megtartásával, valamint ebben az esetben se legyen a képek közötti távolság 10 cm-nél több, mert különben elvész a képek közötti összhang.